Saç Ekimi Nedir, Nasıl yapılır |2019-02-02T14:28:19+00:00
saç ekimi Acıbadem

Saç Ekimi Nedir, nasıl yapılır? Son uygulanan teknikler nelerdir?

Dış görünüş kişilerin özgüvenini doğrudan olarak etkiler. Dolaylı olarak ta diğer insanlarla olan etkileşimi ve iletişimi etkilenir. Kendi görünümünden memnun veya hoşnut olan birinin karşısındaki ile konuşurken kendisinden emin bir davranış içerisine girer. 

Dış görünüşü etkileyen en büyük etmenlerden biri ise saçtır. Saçlarınızda genetiksel, hormonal, dönemsel veya herhangi bir sebepten dolayı saç dökülmesi yaşayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu noktada buna kesin çözüm saç ekimidir. Saç ekimi ( nakli ), herhangi bir sebepten dolayı saç dökülmesi ya da azalması olan kişisinin kendi greft’lerinin ( 3-7 adet arası saç teli kıl kökleri ) , sorunlu olan bölgeye ekilmesi işlemidir. Ekim yapılacak olan saç kökler,  sağlam ve kalite açısından zengin bölgeden ( kişinin kendi ense bölgesiden ) alınır.

Gün geçtikçe bir çok saç nakli tekniği ve uygulama ortaya çıkmakla birlikte, güncel olarak hastanelerde yapılan ekim teknikleri; FUE saç ekimi, Dhi tekniği, Perkutan tekniği, Ağrısız tekniği, Tıraşsız ekim, Kadınlarda saç nakli dir. Bununla birlikte  Kaş ve kirpik ekimi, sakal ve bıyık ekimi de vardır. Bu makalemizde size saç ekimi nedir, nasıl yapılır ? konularında saç nakli hakkında bilmek istediğiniz tüm detaylar vardır.

Saç naklinde, saç azalması ve seyrelmesinin ekim aşamasında mı yoksa diğer tedaviler ile kurtarıla bilinir mi? anlamak için mutlaka uzman doktorlarımızla iletişime geçerek öğrenmeniz gerekir. Bazı dönemsel saç dökülmesi veya saç kalitesi azalması yaşayan hastalara düzenli saç prp terapisi veya saç mezoterapisi ile çözümler de sunmaktayız.

saç ekimi nedir nasıl yapılır

Türkiye’de birçok ilde saç nakli yapılmaktadır. Saç ekimi İstanbul, dünya üzerinde estetik pazarının merkezi haline geldi. Dünyanın çeşitli yerlerinden saç nakli için hastalar ülkemize gelmektedir.

Saç naklinde net fiyat bilgisi olmamasının nedeni kişiye ekilecek olan greft adedinin ve ekim tekniğinin doktor muayenesinden sonra netleşmesinden dolayıdır. Saç ekimi fiyat almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

SAÇ EKİMİ NEDİR

Saç ekimi nedir ? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir ? Saç nakli, saç azalması veya eksikliği yaşayan kişilere sunduğumuz tek çözümdür. Uygulama ve kullanılan teknik açısından faklılıklar gösterse de sonuç başarılıdır. Dünya üzerinde erkeklerin %60’ından fazlasında saç dökülmesi görülürken, kadınlarda da günden güne bu sorun artmaktadır.

Kadınlarda yaşanan dönemsel stres, hormonal değişiklikler ( hamilelik, menopoz vb. ) de saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. “Saç nakli nedir?” i anlamak için ilk olarak saç dökülmesini ve kişilerin saçlarındaki bu eksiliğin sebeplerini anlamamız gerekmektedir. Sebebi ya da etken faktör ne olursa olsun tek kesin çözüm saç naklidir.

Erkeklerde ya da kadınlar da genetiksel, hormonal veya strese bağlı dökülmeler olabilir. Dökülme veya seyrelme etmenleri farklı olsa da, sorunsal süreçleri benzerlik göstermektedir.

saç ekimi saç neden dökülür

Herhangi bir sebepten ötürü saçlarında seyrelme veya eksiklik görülmesi kişiler için bir problem olabiliyor.

Hastanın istediği doğal görünüme kavuşmaktır. Bunun için gereken işlemler ve operasyonların tamamına verilen isimdir saç ekimi.

Kısaca özetlemek gerekirse, sağlıklı saç bölgesinden alınan dirençli (saç köklerinin) greftlerin, ekim bölgesine ekilmesi işlemidir. Herbir greftte ortalama 2 – 4 adet saç kökü vardır.

Saç nakli nedir sorusu beraberinde birçok soruyu da cevaplamayı gerektirir. Makalemiz boyunca hemen hemen herkesin bilmek istediği soruları sizler için cevapladık.

Saç nakli için birçok Hastaneden teklif alabilir, kendiniz için en uygununu seçebilirsiniz.

Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bu konudaki en büyük etmenlerden biri greft adedidir. Bunun nedeni, fiyatın ekilen greft sayısı ile orantılı olarak artmasıdır.

Ekilecek olan greft adedine kişi kendi karar veremez. Doktorlarımız yaptıkları muayene sonucunda karar vermektedir.

Hastamız ekime uygun ise genellikle tek seans görüp evine veya ülkesine geri dönebilir.

Ameliyat fiyatlarını etkileyen diğer bir unsur ise uygulanan tekniktir. Bu saç nakli tekniklerinden bazıları

Saç nakli tekniği ne olursa olsun, operasyonda hasta lokal anestezi altında olur. Anestezi şekli tekniğe bağlı değildir. Tüm uygulama şekillerinde ki amaç doğal görüntüyü yakalayabilmektir.

Portföyümüz de ki tüm hastahaneler alanlarında uzman birer saç ekim merkezidir.  Kişiye özel saç ekim teknikleri ve saç nakli estetiği fiyatı almak için Danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Saç nakli İstanbul, tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Her yerden ulaşımının olması ve hastahanelerimizin kişinin kaldığı hotel ve ulaşımını sağlaması sunulan avantajlardan bazılarıdır.

Saç, Sakal, Bıyık, Kaş veya Kirpik ekimi yaptırmakta kararsız mı kaldınız ? Aklınızdaki soruları danışmanlarımıza hemen sorabilirsiniz

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekimi nasıl yapılır ?  Saç dökülmesi veya azalması yaşayan hastalar için kalıcı çözüm saç naklidir. Problem yaşayan kişinin sağlıklı saç bölgesinden alınan greftlerin, sorunlu bölgeye ekilmesi işlemidir. Saç nakli nasıl yapılır konusu her teknik için farklıdır. Operasyona başlamadan önceki süreçten başlayarak sıralar isek;

 • Kişinin muayenesi ( Ekilecek greft adedi, son karar alımı ),
 • Hasta Tıraşı,
 • Ağrısız Anestezi,
 • Saç köklerinin (greftlerin) toplanması,
 • Saç köklerinin saklanması,
 • Köklerin ekileceği kanalların açılması,
 • Saç köklerinin ekilmesi,
 • Ertesi gün uzman doktor ile saç yıkanması ( Hastahanede )
 • Son kontrol.Saç ekimi nasıl yapılır
 1. Hasta Tıraşı

Ameliyat olacak hastanın önceden tıraş olmaması gerekir. Çünkü ameliyat tıraşı, doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Bunun akabinde kişi lokal anesteziye hazır hale gelir ve yapılacak olan nakile hazır hale gelir.

 1. Saç Köklerinin Toplanması

Tıraşı ve lokal anestezi yapılmış olan hastamızın saç köklerinin toplanması aşamasıdır.

Bu aşamada ilk olarak resimde de gördüğünüz, ensede ki “güvenli bölgeden” saç kökleri teker teker toplanmaktadır.

Saç köklerinin toplanması, her hastahanenin kullandığı teknik ve teknolojiye göre farklılık gösterir. 

 1. Toplanan Saç Köklerinin Saklanması

Doktorların kökleri topladıktan sonra ekimine kadar geçen süredir. Ortalama 3 ile 8 saat arası sürmektedir. Bu süreçte, alınan saç kökleri gerekli sıcaklıkta ve solüsyonlar aracılığı ile tutulur.

Diğer bir önemli etmen ise saç köklerine uygulanabilecek en küçük bir baskı. Bu baskı kökün ekilen alanda sağlıklı faaliyet gösterememesine sebep olabilir.

 1. Saç Köklerinin Ekileceği Kanalların Oluşturulması

Günümüzde greftlerin kanalların oluşturulması için kullanılan 3 çeşit teknik vardır.

 • Sagittal Slit,
 • Lateral Slit,
 1. Greftlerin Ekilmesi

Saklanan greftler, toplanma sırasına göre açılan kanallara yerleştirilir.  İlk önce alınan greft önce yerleştirilir. Bu aşamada kullanılan teknik ve bilgiler saç ekim teknikleri, bölümünde anlatılmaktadır.

Türkiye’de Saç ekimi İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi birçok şehrimizde de yapılmaktadır.

SAÇ EKİM TEKNİKLERİ

Saç ekim teknikleri, gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye’de ki birçok doktorlarımız kendilerine özgü saç ekim teknikleri kullanmaktadır. Müdahale tekniği ve kullanılan ekipmanlar, süreç saç ekimi fiyatını doğrudan etkiler. Fakar teknik ne olursa olsun saç nakil operasyonlarında hastalar da genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. 

Yukarıda görmüş olduğunuz tekniklerden bazıları güncel teknolojiyi takip etmektedir. Fakat dünya genelinde , eski yöntemler kullanılarak yapılan saç ekimleri de halen vardır.

Saç nakli genel anestezi gerekmese de cerrahi bir operasyondur. Bu yüzden biz hastalarımızın, hastahanelerde tedavi olmasını öneriyoruz. Bunun sebebi, hastalarımızın ameliyat sırasında her an her türlü müdahale hakkına sahip olabilmelerini istiyoruz.

Dünyada birçok yerde, kiralanmış odalarda ya da merdiven altında bu operasyonu çok ucuz fiyatlara gerçekleştiren yerler bulunmaktadır. Biz hastalarımıza bunu asla önermiyoruz.

Türkiye’de hastahanelerimizde uygulanan tekniklerden birini ele alalım. Böylece aşağıda anlatılan bir ameliyat sürecinin bir hastahane ortamıyla, bir oda da gerçekleştirilmesinin farkını tahmin edebilirsiniz.

Saç nakli teknikleri ile ilgili detaylı bilgi için lütfen bilgi alınız.

Fue tekniği ile ekim için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

FUE SAÇ EKİMİ NEDİR?

Fue Saç Ekimi nedir nasıl yapılır ile ilgili tüm bilgileri detaylı bir şekilde sizin için bu yazımızda derledik. Fue tekniği yani Folikuler Unit Extraction. Hastaya kesi ya da çizgi kesisi yapmadan uygulanan bir tekniktir. 1 mm’den daha küçük çaplı mikromotor yardımı ile Folikuler Unit’lerin toplanmasıdır. Fue tekniği nasıl uygulanır  tek tek görmek için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Fue tekniği son yıllarda birçok hastaheneler tarafından tercih edilen saç nakli tekniği haline geldi. Tercih edilmesinin nedeni birçok avantaja sahip olmasıdır. Bunlardan en önemlisi hastanın alım bölgesinde, ekim sonrası iz kalmamasıdır (Kesi yapılmadan saç kökü alınabilecek kadar açıklık). Diğer bir önemli avantaj ise ekilecek olan greftler için açılan kanalların boyutlarının küçük olması.

Hastanın greft alım bölgesinden şerit olarak kesi yapılmadığı için iyileşme süreci kısalmaktadır. Kesi gerektiren işlemlerde ki gibi dikiş gerekmiyor. Bu da hastaların daha çok tercih etmesine neden oluyor. Fue tekniği avantajlarını madde madde sıralamak istersek;

 • Bir operasyon süresinde, birçok saç nakli tekniğine göre daha çok saç kökü ekile bilinir.
 • Donör bölgesinde ki greftler ( 2-4 arası saç kökü içerir)  düşük devirle çalışan mikro motor aracılığıyla toplanır.
 • Mikro motor folikülü ortalayacak şekilde ve saçın çıkış açısına göre ayarlanarak deriye resimdeki gibi batırılıp çekilir.
 • En önemlisi toplanan bu greftlerin bütünlüğünün bozulmamasıdır. Bu yüzden de bu aşamada mikro motorlar kullanılır çünkü mikro motorlar greftlerin zarar görme ihtimalinin minimize eder.
 • Ekim yapılan bölgede çizgi şeklinde iz bırakmamaktadır.
 • Donör Bölgesi ( köklerin alındığı ense bölgesi) daha çabuk iyileşir,
 • Donör Bölgesinde iz kalmaz,
 • Hasta saç nakli sonrasında normal hayatına direk dönebilir.

Fue tekniği ile ekim fiyatları diğer kullanılan yöntemlere göre farklılık göstermemektedir. Fiyatları belirleyen ana unsur ekilen greft adedidir. Bununla birlikte Fue Saç ekimi yaptıran Hastalarımızın yorum ve videoları için …

Fue tekniği ile saç nakli için birçok hastaneden farklı fiyat almak mı istiyor sunuz?

DHİ SAÇ EKİMİ NEDİR ?

DHİ saç ekimi nedir ? Direkt Hair İmplantation diğer bir adı “kalem tekniği”dir. Fue yöntemi ile benzerlikleri olsa da tamamen farklı uygulamadırlar.

Birçok saç nakli yöntemlerinde saç ekimi 3 aşamadan oluşur.

 • Saç köklerinin ( Greftlerin ) Toplanması
 • Kanalların açılması ( Ekim yapılacak alanda)
 • Köklerin açılan kanallara yerleştirilmesi.

Saç ekimi DHİ yöntemi nedir ile ilgili sorularınızı duyar gibiyiz. Buna önce DHİ tekniğinin FUE tekniğinden farkını anlatarak başlayalım.

DHİ ile FUE tekniğinin temel farkı, DHİ tekniğinin 2. ve 3. Adımları tek adımda gerçekleştirmesi. FUE tekniğinde saç kökleri toplandıktan sonra özel mikro motorlar aracılığı ile ekim bölgesinde kanallar açılır. Bunun sonrasında açılan kanallara toplanan saç kökleri yerleştirilir.

Bu süreç DHİ daha farklı seyreder. İlk aşamada kök toplama aynı olsa da DHİ tekniğinde toplanan saç kökleri greft toplama işlemi bitimine kadar bekletilmez. Greftler toplanırken özel bir kalem ( medikal alet ) ile saç kökü kalem içine yerleştirilir. Kalem doğru bir açı yakalanır. Kalemin arkasına basıldığı an kanal açma ve saç kökü yerleştirme işlemlerini tek adımda yapar.

DHİ saç ekimi yaptıranlardan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda sizlere önerebileceğimiz durumlar var.

İlk olarak DHİ ile Traşsız saç ekimi mümkündür.

Diğer bir avantajise saç nakli sırasında greftler bekletilmediği için ekim yapılan köklerde kayıp aza iniyor.

DHİ yönteminin dezavantajları da vardır. FUE yöntemi ile 4000 ekimi tek bir seansta 1 günde yapılabiliyor. Fakat DHİ ile 4000 greft ekimi 2 seansta yapılabiliyor. Bu da hastalarımıza maliyet olarak yansıyor.

DHİ yöntemini kullanan birçok ilde birçok hastahanemiz bulunmaktadır.

 • DHi Saç ekimi İstanbul
 • DHi Saç ekimi İzmir
 • DHi Saç ekimi Ankara

DHİ Saç Ekimi ile ilgili birçok hastaneden farklı fiyat almak mı istiyor sunuz?

PERKUTAN TEKNİĞİ İLE EKİM NEDİR ?

Perkutan saç ekimi nedir ? Perkutan veya Safir Peruktan tekniği Türkiye’de uygulanan en başarılı yöntemlerden biridir. Perkutan yöntemi yeni bir yöntemdir. Tamamen farklı bir teknik olmasa da, uygulama yöntemi ve kullanılan alet olarak farklılık gösterir. Birçok yöntemin geliştirilmesi ile bulunmuştur.

Saç kökleri düşük devirli mikro motorlar ile sırayla gevşetilmektedir. Gevşetilen bu saç kökleri teker teker özenle toplanıp, özel solüsyonla dolu kap içerisine konur. Saç kökleri ekime kadar orada bekletilir.

Sonrasında bu kanal açılma işlemi başlar. Perkutan yöntemini diğer tekniklerden ayıran adım bu noktada ortaya çıkar. Diğer tekniklere karşın perkutan da “yuvarlak” ve mikro boyutta kanallar açılır. Çünkü başka yöntemlerin aksine perkutan da açılan bu yuvarlak kanallar, saç köklerini gerçekten iyi kavrar. Bu açılan kanalların boyutları çok küçük olduğu için, ekim yapılacak alana çok daha fazla saç kökü ekimi yapılabilir. Perkutan yönteminin avantajı, aynı santimetrekareye daha fazla saç kökü ekimi imkânı sağlar. Başka bir avantajı ise açılan kanalların boyutu diğer yöntemlere göre daha küçük olduğu için iyileşme süreci de daha kısa olur. DHİ saç ekimi ile karşılaştırıcak olursak çok daha fazla ekim yapılabilir ve bu açılan kanallar daha kolay iyileşir perkutan yönteminde.

Safir Perkutan tekniğinin fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için Danışmandan bilgi al

Perkutan saç ekimi fiyatları ile ilgili bilgi için Danışmandan bilgi al

Perkutan saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgiye sayfasından ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için Ücretsiz Danışmanlarımız size yardımcı olabilir. Saç nakli yaptıran hastaları galeriden da rahatlıkla görebilirsiniz.

Diğer tüm saç nakli – ekimi yöntemleri ilgili sorularınız için Ücretsiz Danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Perkutan Saç Ekimi ile ilgili birçok hastaneden farklı fiyat almak mı istiyor sunuz?

Saç Ekimi Prp nedir?

Saç ekimi Prp nedir anlatmadan önce bilmeniz gereken şeyler var. İlk önce Prp tekniği yani uzun adıyla Platelet Rich Plasma tekniği nedir açıklayalım.

Kişinin kendisinden 10 cc kan örneği alınır. Kişiden alınan kanın santrifüj uygulamasına tabi tutulur. Sonrasında santrifüj işlemi görmüş kandan doğal plazma sıvısı ayrıştırılır.

Bu doğal plazma yoğun miktarda trombosit içermektedir. Son olarak yoğun oranda trombosit içeren doğal plazma mezoterapi ile kişiye uygulanmaktadır.

Hepsinden önemlisi bu doğal plazma hastanın kendi kanından elde ediyor. Bu da hastalar için alerji riski, hastalık bulaşması vb. durumları ortadan kaldırıyor.

Prp, uygulanması kolay ve uzun ömürlü tedaviye sahiptir.

Prp tekniğini kişilerde kırışıklık giderme tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde uygulanır. Aynı zamanda cilt yenilenmesi ve vücutta kalan izler için de bir tedavi yöntemi olarak önerilir.

Ayrıca Prp saç ekimde de kullanılır. Ameliyat sonrası Prp tedavisinin hastaya önerilmesinin bazı sebepleri vardır.

Saç ekimi Prp tedavisi , Saç nakli yapılan bölgedeki saçların hızla büyümesine ve canlanmasına. Hem de Ekim sonrası uzayan saçların kalitesini arttırmada büyük rol oynar. Buna ek olarak ameliyat sonrası oluşan yara izlerinin kolaylıkla iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Saç nakli sonrası prp şart mı?

Tabi ki de şart değil ama biz hastalarımıza ek ücret ödemeden bu imkânı hastalarımıza sağlıyoruz. Detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşın.

Son olarak, Prp uygulaması fiyatları uygulanan hastahaneye göre değişiklik göstermektedir.

Prp saç tedavisi fiyatları 2019’da yabancı hastalar için seans ücreti ortalama 100 Euro’dur. Türk hastalarımız için prp uygulama fiyatı 2019 seans ücreti ortalama 400 TL’dir.

Diğer bir önemli bilgi ise saç ekimi yaptıran hastalarımıza Prp uygulamasını ücretsiz olarak veriyoruz.

Türkiye’de Saç nakli uygulamaları ile ilgili Sağlık Bakanlığının yazısında detaylı bir şekilde belirtilmiştir.